Sielski klimat w domu jednorodzinnym – aranżacje kuchenne w stylu rustykalnym
Żyjąc na co dzień w mieście pełnym betonu i szkła szukamy wytchnienia w naszych czterech ścianach. Chcemy, by były one spersonalizowane, przytulne i przede wszystkim – tylko nasze. To dlatego coraz częściej decydujemy się na wybudowanie własnego domu i coraz częściej chcemy, by nie przypominał on anonimowych, betonowych budynków, jakich pełno w wielkich miastach. Wybieramy projekty domów z poddaszem nawiązujące do tradycyjnych zabudowań wiejskich lub proste projekty domów parterowych, które dają nam niewielką, jednak osobistą oazę spokoju. Także trendy w wystroju wnętrz są odzwierciedleniem chęci ucieczki od zgiełku metropolii: styl rustykalny pomaga to osiągnąć, a dominuje przede wszystkim we wnętrzach kuchennych.
Dom przy Cyprysowej 51 – www.galeriadomow.pl
Sielsko, czyli jasno i ciepło
Wnętrza o charakterze sielskim sprawiają wrażenie ciepłych i przytulnych. Dużą zasługę w uzyskaniu takiego efektu ma z pewnością projekt domu, który faworyzuje pokaźne okna, otwarte przestrzenie i dużą ilość naturalnego światła. Wrażenie przytulności zapewniają także żarówki dające ciepłe światło, duże, materiałowe klosze lub obszerne żyrandole retro. Niezwykle charakterystycznym elementem kuchni rustykalnych jest stylizowany piec lub kominek. Projekty domów uwzględniające ten element przestrzeni są po prostu stworzone do aranżacji w stylu ludowym. Może być to żeliwna „koza” lub ceglany piec, a także klimatyczny, opalany drewnem kominek. Taki tradycyjny, budzący wyłącznie pozytywne skojarzenia element aranżacji stanie się prawdziwym sercem każdego domu.
Dom przy Bukowej 5 – www.galeriadomow.pl
Drewno w naturalnej odsłonie
Głównym surowcem kuchni utrzymanej w stylu rustykalnym jest drewno. Kredensy, półki i szafki posiadają najczęściej niejednorodną strukturę, są przecierane i celowo postarzane, zawierają żeliwne okucia i ozdobne uchwyty z metalu albo ceramiki. Stoły są zwykle pokaźnych gabarytów, wykonane z desek o widocznej strukturze sęków, pastowane i czasami okryte dzierganą serwetą lub bieżnikiem z motywami kwiatów. Jeśli projekt domu na to pozwala, klimat wiejskiej chaty uzyskamy także decydując się na drewniane belki podtrzymujące strop lub panele podłogowe nawiązujące do zgrzebnych klepek znanych z domu dziadków. Drewno króluje także jeśli chodzi o dodatki: kuchenne akcesoria, ludowe ozdoby, pojemniki i deski do krojenia w naturalnych barwach potęgują poczucie życia w zgodzie z naturą. Sielski sznyt podkreślają także elementy aranżacji z kamienia, cegieł i terakoty. Mogą być to ceramiczne kafle, fartuch kuchenny z okładziny ceglanej albo terakotowe wykończenie podłogi.
Dom przy Sielskiej 6 – www.galeriadomow.pl
Detale z duszą
Dodatki pełnią niebagatelną rolę jeśli chodzi o uzyskanie rustykalnego klimatu w kuchni. Jeśli jeszcze nie znaleźliśmy odpowiednich elementów dekoracyjnych, to nic straconego! Po bibeloty z epoki z powodzeniem możemy udać się na targ staroci, bądź poszperać w rupieciach ze strychu naszych dziadków. Z klimatem wnętrza zgrają się wiklinowe kosze, folklorystyczne rzeźby, gliniane dzwonki i ręcznie malowane talerze do zawieszenia na ścianach. Także zioła w doniczkach oraz warkocze cebuli i czosnku sprawią, ze poczujemy się jak w domu babci. Nie należy jednak przesadzać z ilością ozdób. Styl rustykalny może zawierać pewne elementy estetyki prowansalskiej, jednak jest od niej nieco prostszy i nieco mniej przeładowany. Daleko mu jednak do ascezy, nawet w tych najnowocześniejszych odsłonach. Kuchnia utrzymana w stylu sielskim zawsze będzie sprawiać wrażenie przyjaznej i rodzinnej.
Jeśli chcemy poczuć trochę swojskości w naszym domu, kuchnia w stylu rustykalnym będzie strzałem w dziesiątkę. Nie tylko rozjaśni przestrzeń dzięki swoim delikatnym, naturalnym kolorom, ale także wprowadzi nieco ciepła i przytulności, które są tak ważne bez względu na nasze upodobania stylistyczne i preferencje dotyczące aranżacji wnętrz.