Trudna sztuka porządkowania zdjęć – poradnik dla fotomaniaków
Jedną z najbardziej czasochłonnych czynności w pracy fotografa jest przeglądanie i selekcja ujęć. Większość z nas kilka razy się zastanowi, zanim trwale usunie jakąś fotografię ze swojego aparatu. Możesz jednak zaoszczędzić czas i uniknąć zmęczenia w czasie oceny własnych zdjęć, jeśli zastosujesz w praktyce kilka prostych wskazówek.
1. Powstrzymaj się od robienia wielu ujęć w tym samym otoczeniu
Przebywając w ciekawym miejscu, pokusa zrobienia kilku a nawet kilkunastu ujęć obiektu czy przyrody jest naprawdę duża. A samo robienie zdjęć nic nie kosztuje. Jeśli masz taki nawyk, to zachęcamy Cię, postaraj się go wykorzenić. Miej na uwadze czas. Przeglądanie tych ujęć później i próby wyboru najlepszego, które później zlecisz do wywołania w formie odbitek online, mogą być naprawdę męczące. Staraj się robić zdjęcia z rozmysłem. Jeśli będziesz cierpliwy i poczekasz na odpowiedni moment, by nacisnąć spust migawki, to porządkowania będzie mniej. Zawsze, zanim sięgniesz po aparat, zastanów się, co chciałbyś uwiecznić i jakie efekty uzyskać, to pozwoli Ci fotografować bardziej świadomie.
2. Kasuj podobne zdjęcia
Z pewnością nieraz zdarzyło ci się oglądać serię ujęć z wakacji czy np. spotkania rodzinnego znajomych, które różniły się tylko minami fotografowanych, czy jakimiś drobnymi szczegółami. Nuda, prawda? Nie funduj więc innym takiej rozrywki. Może się zdarzyć tak, że będziesz miał dwa genialne ujęcia, które będą bardzo podobne do siebie. Nawet wtedy zawsze wybierz tylko jedno. Wiemy – pozbywanie się udanych ujęć nie przychodzi lekko, ale nie potrzebujesz kilku takich samych zdjęć. Porównaj ostrość zdjęć i wybierz to, które bardziej ci się podoba.
3. Nieudane zdjęcia odrzucaj od razu
Aby selekcja przebiegała sprawnie, musisz być sam dla siebie surowym sędzią. Nie możesz w nieskończoność poprawiać każdej fotografii. Jak ocenić, którego zdjęcia pozbyć się w pierwszej kolejności? Zacznij nadawać swoim ujęciom punkty. Zadbaj o to, by Twoja ocena była sprawiedliwa. Jeśli przygotowujesz swoje portfolio, to umieszczenie obok siebie dwóch podobnych ujęć nie będzie świadczyło na Twoją korzyść, raczej podkreśli fakt, że nie potrafisz dokonywać wyborów.
4. Pamiętaj o kilku ważnych czynnikach
Jeśli trudno jest Ci zdecydować tak z marszu, które zdjęcie odrzucić, a które zostawić, to skorzystaj z krótkiej ściągawki, którą przygotowaliśmy dla Ciebie.
Podczas selekcji zdjęć zwróć uwagę na:
- nieplanowane rozmycie – nawet jeśli tylko część ujęcia jest rozmyta i nie był to zabieg celowy, to wpływa na kompozycję. Zapamiętaj jedną prostą zasadę: ostre zdjęcie można jeszcze bardziej wyostrzyć, ale rozmytego nie da się już poprawić.
- chaos na drugim planie – jeśli na ujęciu pojawiają się elementy tła, które podkreślają panujący bałagan lub zaburzają odbiór – pozbądź się go. Przykładowo zdjęcie, na którym wydaje się, że słup, wystaje z głowy fotografowanej osoby, nie będzie dla ciebie nigdy powodem do dumy.
- dodatkowe, niepotrzebne elementy w kadrze – można powiedzieć, że ten punkt po części wiąże się z poprzednim. Niepasujące kształty, struktury, kolory i linie mogą skutecznie zepsuć fotografię, która miała być przecież idealna. W miarę możliwości staraj się więc dbać o to, by przed wykonaniem zdjęcia usunąć zbędne elementy z kadru.
- punkt zaczepienia – jeśli różne elementy ujęcia konkurują ze sobą o Twoją uwagę, to znak, że ujęcie nie jest zbyt dobre. Staraj się tak wykonywać zdjęcia, by patrzący miał wrażenie, że jesteś jego przewodnikiem w czasie oglądania zdjęcia.
- krzywe linie na zdjęciu – one także mogą zaburzać odbiór, często nie można ich łatwo wyprostować, by nie stracić przy tym ważnej części obrazu.
- osoby i przedmioty, które niepostrzeżenie pojawiają się w kadrze – widok rozmytej postaci w kadrze w momencie, kiedy właśnie naciskasz spust migawki, to częsta sytuacja, staraj się takich unikać, a jeśli mają miejsce od razu kasuj nieudane ujęcia.
5. Przyjrzyj się miniaturze zdjęcia, a następnie przejdź do powiększenia
Jeśli masz zwyczaj przeglądania efektów swoich prac na komputerze już po zakończeniu robienia zdjęć, to marnujesz dużo czasu. Znaczenie lepiej na bieżąco dokonywać podglądu swoich zdjęć na miniaturowym ekranie, ponieważ detale schodzą wtedy na drugi plan, a Ty możesz się skupić na bardziej oczywistych problemach, np. szybciej zauważysz błędy kadrowania czy kompozycji. Dopiero po takiej wstępnej selekcji przejdź do pełnego rozmiaru zdjęcia, by przyjrzeć się bliżej szczegółowym problemom.
6. Określ potencjał zdjęcia
Dobre zdjęcie to takie, które budzi emocje. Jeśli więc patrząc na dane ujęcie, uśmiech pojawia się na Twojej twarzy automatycznie, to znak, że jest to ważne zdjęcie dla Ciebie. Jego nie usuwaj. Z drugiej strony, jeśli zdjęcie jest Ci kompletnie obojętne, nie wywołuje w Tobie żadnych uczuć, odrzuć je.
7. Przetestuj programy do selekcji zdjęć
Jeśli chodzi o techniczną ocenę zdjęć, to wstępną może za ciebie dokonać jeden z programów graficznych. Najpopularniejszym, używanym przez profesjonalistów jest Adobe Lightroom. W module „Biblioteka” możesz na bieżąco nie tylko wyszukiwać zdjęcia, ale także porządkować je i dokonywać wstępnej obróbki. To oczywiście tylko jedna z możliwości, a jest ich naprawdę wiele, chociażby takie aplikacje jak np. Snapselect.
8. Spytaj o radę bliskich lub znajomych
Jeśli testowane metody zawiodły, możesz jeszcze skorzystać z koła ratunkowego, czy rady członków rodziny lub przyjaciół. Oczywiście, nie przesadzaj z liczbą osób, której pokażesz ujęcia do selekcji, jeden, dwaj bliscy przyjaciele w zupełności wystarczą. Angażowanie większej liczby osób może spowodować tylko mętlik w głowie, a to ostatnia rzecz, na które w takiej chwili Ci zależy. Jeśli już dwaj przyjaciele powiedzą Ci, że zdjęcie jest w porządku, to pewnie tak jest.
9. Daj sobie czas
Nie od dziś wiadomo, że w wielu sprawach to właśnie czas jest najlepszym doradcą. Odkładając selekcję na później, zyskujesz chwilę oddechu i możliwość zdystansowania się do tych samych ujęć za kilka lat. To naprawdę pomaga.
10. Porządkuj zdjęcia i fotografuj świadomie
Naciśnięcie spustu migawki, to zadanie, z którym poradzi sobie każdy. Gorzej, kiedy trzeba przejść do selekcji. Bez względu jednak na to, w jakim celu wywołujesz zdjęcia, im lepszej selekcji dokonasz, tym oglądanie efektów Twojej pracy będzie sprawiało większą frajdę innym. Czasem opłaca się zasięgnąć opinii osób, które znasz i którym ufasz.
A po selekcji najlepsze ujęcia warto wywołać je w formie odbitek, fotoobrazów na płótnie i fotogadżetów dla bliskich, takich jak np. puzzle ze zdjęcia. Na stronie FotoPrint.pl możesz zrobić to szybko i bardzo sprawnie za pomocą specjalnego formularz dostępnego na stronie.