Związki bez kłótni nie istnieją. Część z nas tworzy pary spokojne, w których do zgrzytu dochodzi bardzo rzadko (i wtedy cały świat przeciera ze zdumienia oczy), inni na porządku dziennym kontynuują relacje nazywane żartobliwie „włoskimi małżeństwami”. Czasami zdarza się jednak, że do kłótni dochodzi zbyt często i stają się one bardzo uciążliwe zarówno dla jednej, jak i drugiej strony. Jakie są najczęstsze powody niezgody między partnerami?
1. Nieumiejętność rozmowy
To najczęstszy powód kłótni w parach. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że choć posiadamy szeroki zasób słownictwa i rozwiniętą mowę ciała, nierzadko nie potrafimy wyrazić tego, co dokładnie czujemy lub wydaje nam się, że właśnie to zrobiliśmy, ale strona przeciwna odczytała nasz komunikat w zupełnie inny sposób. Do tego dochodzą emocje – krzyki, obrażanie się, szantażowanie, wypominanie. Wartościowa rozmowa to sztuka. Warto się jej nauczyć, nim powiemy o kilka słów za dużo.
2. Niezgodność charakterów
I wcale nie chodzi tu o przysłowiowe „ja ogień, ty woda”. Praktyka pokazuje, że związki dobierane na zasadzie przeciwnych charakterów wcale nie są tymi, które rozpadają się najczęściej. Wręcz przeciwnie – mają większą szansę na dotarcie ze względu na sprawne uzupełnianie się partnerów. Jeśli jednak on jest typowym kanapowcem, dla którego szczytem rozrywki jest niedzielny seans przed telewizorem, a Tobie marzy się od tygodni wspólny wypad na piesze wycieczki górskie, możecie mieć problem ze znalezieniem wspólnego hobby. Brak pomysłu na wspólne spędzanie czasu doprowadzi w końcu do frustracji, a ta do kłótni.
Więcej na kolejnej stronie: