Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych może mieć różnorodne przyczyny. W przypadku pojawienia się takiego objawu, lekarze zwykle zlecają histeroskopię, czyli mało inwazyjną metodę, polegającą na wprowadzeniu do macicy histeroskopu.
Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych – przyczyny
Nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych może mieć wiele przyczyn. W okresie dojrzewania mogą pojawiać się mogą cykle bezowulacyjne, czego konsekwencją są nieregularne miesiączki. Po menopauzie, czyli ostatniej miesiączce w życiu kobiety, po której mamy co najmniej 12 miesięcy przerwy (zwykle menopauza pojawia się w Polsce około 51 roku życia) nie powinno już być żadnych krwawień ani plamień. Warto jednak zaznaczyć, że w sytuacji, gdy pojawia się krwawienie niezwiązane z okresem, zawsze należy skontaktować się z lekarzem. Dobrze wejść na stronę http://femimea.pl/ i zdecydować się na badania.
Do najważniejszych przyczyn krwawienia z dróg rodnych można zakwalifikować:
- zaburzenia hormonalne,
- pęknięcie w pochwie,
- polipy,
- zapalenie szyjki macicy,
- torbiel ciałka żółtego,
- ciąża pozamaciczna,
- mięśniaki macicy,
- niestety także nowotwór.
Dodatkowo niewielkie krwawienie może dotyczyć kobiet w pierwszych trzech tygodniach ciąży i jest wtedy nazywane krwawieniem implementacyjnym. Niestety w późniejszym okresie ciąży krew może być symptomem poronienia. Dodatkowo krwawienie może występować po stosunku, zarówno tym pierwszym (w trakcie defloracji), jak i później (oznacza to zwykle polipy). Czasami pojawiać się mogą także krwawienia pomenopauzalne. Warto zaznaczyć, że nieregularnie występujące miesiączki, nieprawidłowe krwawienia, a także upławy mogą być objawami niepłodności kobiecej.
Czym jest histeroskopia i jakie są wskazania do jej przeprowadzenia?
Histeroskopia to metoda endoskopowa, która wykorzystywana jest również w diagnostyce niepłodności u kobiet. Zabieg polega na wprowadzeniu do macicy histeroskopu, czyli urządzenia, które pozwala na uwidocznienie jamy macicy. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w mikronarzędzia i w ten sposób możliwe jest przeprowadzenie zabiegu w obrębie macicy. Histeroskopia pozwala na sprawdzenie, czy w macicy nie ma polipów, guzów, zrostów, czy też mięśniaków. Wskazania do badania to przede wszystkim:
- nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych,
- nawracające poronienia,
- trudności z zajściem w ciążę,
- zrosty, mięśniaki,
- krwawienia bądź plamienia pomenopauzalne,,
- zaburzenia cyklu menstruacyjnego.
Przygotowanie do histeroskopii i przebieg badania – najważniejsze informacje
Histeroskopia to metoda mało inwazyjna, jednak trzeba się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim pacjentka powinna zgłosić się na badanie między po miesiączce ale do 10 dnia cyklu. Przed zabiegiem należy przeprowadzić rozmowę z lekarzem, który zapyta o wszystkie choroby czy przyjmowane leki i zakwalifikuję pacjentkę do zabiegu. Koniecznym jest posiadanie nie starszego niż rok, prawidłowego wyniku cytologii. Dobrze aby pacjentka przed badaniem przeleczyła pochwę przeciwzapalnie co zmniejsza ryzyko powikłań infekcyjnych. Pacjentka nie powinna po zabiegu prowadzić, więc najlepiej przyjechać z osobą towarzyszącą. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, na fotelu ginekologicznym. Warto zaznaczyć, że przeprowadzenie tego badania jest raczej niemożliwe w przypadku kobiet cierpiących na pochwicę, chyba że podane zostaną leki rozkurczowe. Przeciwwskazaniem jest także ciąża, rak szyjki macicy oraz ciągle występujące obfite krwawienie. W innych wypadkach histeroskopia może zostać przeprowadzona, chyba że inaczej postanowi lekarz. Czasami po zabiegu pojawić się może niewielkie krwawienie lub też bóle brzucha.
W Centrum Femimea wszyscy lekarze wykonują badania histeroskopowe, są wśród nich zarówno kobiety (dr Beata Dawiec, dr Michalina Odonicz-Czarnecka) oraz pan doktor Wojciech Homola. Do dyspozycji pacjentek są tam wysokiej klasy histeroskopy diagnostyczne o rozdzielczości HD, dzięki którym najdrobniejsze zmiany w jamie macicy mogę zostać uwidocznione i usunięte.