Plastikowe czy szklane soczewki okularowe? Kiedy wybierasz soczewki do okularów, pamiętaj o jednym – soczewki powinny być wytrzymałe, odporne na wstrząsy, wygodne przy noszeniu i łatwe w utrzymaniu. Ostateczny wybór soczewek zależy jednak od indywidualnych preferencji oraz rodzaju wady wzroku. Poniżej kilka praktycznych informacji, które ułatwią Ci wybór odpowiednich dla siebie soczewek.
Soczewki szklane (mineralne)
To rodzaj soczewek, wykonanych z naturalnego szkła, które jest najtwardszym materiałem na soczewki. Dzięki temu soczewki szklane oferują najlepszą ochronę przez zarysowaniami; łatwiej też, niż soczewki plastikowe się je pielęgnuje. Szkło ma większą gęstość niż plastik, więc przy większych wadach wzroku, soczewki szklane są cieńsze niż te wykonane z plastiku. Jednak mimo, że cieńsze, soczewki szklane są cięższe niż plastikowe. Dlatego uwierają w nos i często się z niego zsuwają. Soczewki szklane łatwo się tłuką i odpryskują, dlatego nie stosuje się ich w okularach dla dzieci. Takich soczewek nie powinny używać też osoby uprawiające aktywności sportowe. Szklane soczewki długo odparowują przy nagłych zmianach temperatur i nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed szkodliwymi promieniami UV.
Soczewki plastikowe (organiczne)
Soczewki plastikowe (organiczne) wykonane są z tworzyw sztucznych (poliwęglanu, plastiku CR-39), które przyjęło się określać mianem plastiku. Inna nazwa na soczewki plastikowe, to soczewki organiczne. Soczewki organiczne są lekkie, więc nawet przy dużej wadzie wzroku nie zsuwają się z nosa (choć szkła są wtedy dość grube). W porównaniu ze szklanymi soczewkami są 100 razy bardziej odporne na zniszczenia (w zależności od użytego materiału). Nie tłuką się i nie odpryskują, więc są w pełni bezpieczne dla oczu. Z powodzeniem wykorzystuje się je w okularach dla dzieci i sportowców, ponieważ nie stwarzają żadnego niebezpieczeństwa uszkodzenia oka czy twarzy. Soczewki organiczne lepiej niż soczewki szklane chronią też oczy przed wszelkimi rodzajami palących się fragmentów (np. z fajerwerków, ogniska, ze spawania). Soczewki plastikowe mogą być dodatkowo barwione na różne kolory, co w przypadku soczewek szklanych nie jest tak powszechne (szklane szkła barwione są dużo droższe). Plastikowe soczewki okularowe są cały czas rozwijane i uszlachetniane, dlatego mają znacznie więcej możliwości niż soczewki mineralne.
Wady soczewek plastikowych
Choć soczewki plastikowe są najchętniej wybierane przez osoby noszące okulary, mają też pewne wady. Soczewki organiczne łatwo się zarysowują, dlatego trzeba o nie odpowiednio dbać. Do czyszczenia należy używać miękkiej szmatki z mikrofibry, która dokładnie i delikatnie usuwa wszystkie zanieczyszczenia. Przy większej wadzie wzroku, soczewki organiczne są zwykle grubsze niż soczewki szklane, więc może to przeszkadzać osobom, które chcą ukryć swoją wadę wzroku.
Soczewki plastikowe lepsze od szklanych
Osoby noszące okulary decydują się na soczewki plastikowe, ponieważ są dużo bezpieczniejsze niż soczewki szklane, pasuje do nich dużo więcej oprawek niż do szkieł mineralnych i szybciej odparowują przy nagłych zmianach temperatur. Cena soczewek plastikowych kształtuje się na podobnym poziomie co soczewek szklanych.
Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne
Znane firmy produkujące okulary, oferują swoim klientom okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne z soczewkami plastikowymi. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie – firma Ray-Ban posiada w swojej ofercie zarówno okulary korekcyjne, jak i przeciwsłoneczne wykonane z zaawansowanych materiałów organicznych. Wśród okularów Ray-Ban każdy znajdzie więc dla siebie trwałe okulary wykonane w modnej i znakomitej stylistyce.
Podsumowanie
Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj soczewek do okularów, najpierw wybierz odpowiednie oprawki. O tym jak to zrobić dowiesz się z Jak dobrać okulary, porady przygotowaną przez sklep Kodano.pl. Pamiętajmy, że dobór odpowiednich soczewek zależy w dużej mierze od tego, na jakie oprawki się zdecydujesz (np. do okularów bezoprawkowych nadają się tylko soczewki organiczne). Jeśli zależy Ci na trwałych, bezpiecznych oraz lekkich okularach, wybierz soczewki plastikowe. Choć ich pielęgnacja jest trudniejsza niż soczewek szklanych, i tak będą wygodniejsze podczas noszenia.