Warkocze od wielu lat są jednymi z najbardziej popularnych fryzur, które każdej kobiecie potrafią dodać klasy oraz szyku. Dzięki efektownym plecionkom można odsłonić szyję, dzięki czemu ta wydaje się optycznie dłuższa. Jak zrobić warkocz odpowiedni do okazji? Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa, bowiem istnieją różne rodzaje warkoczy. Do tych najczęściej wykonywanych, zarówno w domowym zaciszu jak i w salonie fryzjerskim, zaliczają się: warkocz dobierany, warkocz francuski, warkocz holenderski i oczywiście klasyczny warkocz, który z powodzeniem może być również wygodną fryzurą do spania, chroniącą łuski włosów przed uszkodzeniami mechanicznymi w nocy. Taka fryzura to także świetna metoda na to, aby poskromić kręcone włosy, które są trudne do ułożenia. Niektóre warkocze wykonuje się z boku głowy, inne zaplata dookoła czubka głowy. Jak zrobić warkocz, który podkreśli Twoją urodę i stylizację?
Rodzaje warkoczy
Warkocz angielski
Warkocz angielski to znany chyba wszystkim klasyczny warkocz, w którym splatamy ze sobą trzy równe pasma poprzez przekładanie je w sposób naprzemienny. Najpierw prawe pasmo przekłada się nad środkowym, następnie to samo robi się z lewym, a kolejno znowu przekłada się prawe nad środkowym. Czynność ta powinna być kontynuowana aż do zaplecenia wszystkich włosów. Tego rodzaju fryzura świetnie sprawdza się jako warkocz na noc.
Warkocz francuski
Warkocz dobierany francuski zaplata się bardzo podobnie do warkocza klasycznego – naprzemiennie przekładając lewe i prawe pasmo nad środkowym. Różnica jednak polega na tym, iż do każdego dokładanego pasma powinno się dobrać cienkie pasemko z włosów, które jeszcze nie zostały zaplecione.
Warkocz holenderski
Warkocz dobierany holenderski bardzo często jest nazywany warkoczem odwróconym? Dlaczego? Zaplata się go dokładnie tak samo jak warkocz francuski, z tą jednak różnicą, że każde kolejne pasmo przedkłada się nie nad a pod pasmem środkowym. Warkocz holenderski może również zostać wykonany bez dobierania włosów.
Warkocz dobierany kłos
Warkocz dobierany kłos, równie często nazywany jednak także jodełką ze względu na bardzo charakterystyczny splot niewątpliwie ma swój urok. Jak zrobić warkocz tego rodzaju? Wystarczy podzielić włosy na dwie równe części i przekładać pomiędzy nie cienkie pasmo włosów, które jest wydzielane kolejno z lewej oraz z prawej strony włosów z dobranym do niego pasmem pozostałych z niezaplecionych włosów.
Warkocz korona
Bardziej skomplikowanym rodzajem warkocza jest tak zwana korona, którą wykonuje się na czubku głowy. To jednak opcja dla bardziej zaawansowanych- często zdarza się, iż nawet fryzjerzy mają problem z jej wykonaniem.
Warkocz dobierany – do jakich okazji pasuje?
Warkocz jest fryzurą uniwersalną, która pasuje do mnóstwa okazji. Warto dodać także, iż wszelkiego rodzaju sploty doskonale sprawdzają się latem czy wiosną, ponieważ pozwalają na odsłonięcie szyi, a przy tym są niesamowicie wygodne. Zwykły warkocz, który można wykonać już w kilka minut to idealna opcja na rower, siłownię czy spacer z psem. Jeżeli wybierasz się na randkę czy spotkanie z dawno niewidzianymi znajomymi, postaw na nieco bardziej wyrafinowanego kłosa czy warkocz francuski. Warkocze w formie korony pasują zaś nawet do najbardziej dystyngowanych imprez… czy na ślub oraz wesele. W warkocz zawsze można dodatkowo wpleść niewielkie kwiaty, co doda stylizacji luźnego charakteru czy bogate ozdoby, które sprawdzą się na bardziej dostojne okazje. Diabeł bowiem, jak to najczęściej bywa, tkwi przede wszystkim w dodatkach.